EDITACE, MONTÁŽE A ÚPRAVY FOTEK

Zde bych chtěl psát o všem, co souvisí s něčím jako "postprodukce" digitálních fotografií, tedy technologie jak s fotkami dále pracovat, jak je upravovat, katalogizovat a případně i zveřejňovat. Ne každou fotografii se povede vyfotit tak, jak si představujeme a někdy by i dalo až moc velké úsilí v reálu vyfotit to, co můžeme v počítači poměrně jednoduše dotvořit či upravit. Mezi nejzákladnější věci patří oříznutí fotografie, ale časem někdy využijeme i složitější úpravy jako jsou úpravy kontrastu a barev, stínování, retuše a také redukce červených očí. Digitální technologie a počítače nám nabízejí až neskutečné možnosti jak fotky nejen vylepšovat ale vlastně tvořit i úplně nové...


Ruční skládání panoramatických fotek.
Možná se může zdát, že panoramatická fotografie je výsadou až digitálních fotoaparátů. Je pravdou, že se opravdu rozšířila až s jejich nástupem, ovšem i dříve jsme se mohli setkat s pokusy o fotografii složenou z několika dílčích snímků. Jenomže na "mokré" fotce tohle šlo jen velmi těžko a bylo zapotřebí mít fotolaboratoř a mnohé se naučit. Digitální technologie přenesla tyto postupy s laboratoře na počítačové monitory a ohromně celý proces zjednodušila a zpřístupnila ho všem. Panoramatická fotka není žádný zázrak, ale pouhé složení několika snímků vedle sebe, ovšem tak, že pozorovatel nepozná kde je přechod mezi fotkami a výsledný dojem je, že jde o jednu jedinou fotografii. Proces skládání panoramatických fotek se většinou nedělá ve fotoaparátu, ale až v počítači speciálním porgramem. Tyto programy ne vždy jsou stoprocentně spolehlivé a nemusejí dokázat snímky složit tak přesně, obzvláště pokud jsou nepřesně vyfoceny. Proto vám nyní přináším jednoduchý návod, jak ručně pomocí programu Adobe Photoshop vyvářet panoramatické fotky.

Vytváření panoramatických fotek v Photoshopu


Praktické použití fotomontáží.
Digitální fotomontáž je ohromně oblíbenou hračkou a zažijete s ní spoustu legrace. Já bych vám zde chtěl předvést zcela praktické využití fotomontáže k dosažení realistické fotografie. Představte si klasickou situaci. Na večírku fotíte momentky a někdo se vám do objektivu neúmyslně zaksichtí, tak jako slečna na prvním obrázku:

Tak si řeknete, že to hned opravíte a vyfotíte to hned znovu. Jenomže pán vám začal protestovat proti blesku a zakřenil se:
Většina lidí se fotí nerada, takže dále už oba nechcete trápit, ale mrzí vás, že nemáte jejich společnou pohodovou fotku. Tudíž z každé fotky vezmete to pěkné a složíte to v jednu:
Výsledek je naprosto realistický a nikdo nic nepozná. Zajímá vás jak jsem to udělal? Méně zkušenější z vás mohou zkusit z každé fotografie vzít polovinu a pak je spojit dohromady tak jako když se dělá panoramatická fotka. V tomto případě by to asi šlo, ale mohou nastat případy, kdy jsou fotky třeba hodně posunuté a nebo mají komplikované pozadí. Já jsem použil metodu, že jsem vyřízl usměvavou hlavu slečny z druhé fotky a zasadil ji do první. Bylo nutné udělat odmazání okrajů s plynulým přechodem, aby obličej seděl přesně. Tímto způsobem můžete vytvářet i montáže přesouvání hlav lidí a podobně. Čím přesněji si s tím pohrajete, tím bude výsledek realističtější.


Odstranění červených očí metodou desaturace a ztmavení.
I když jev červených očí není problémem jenom digitálních fotek, tak u nich se projevuje opravdu hodně často. Většina digitálních foťáků má možnost zapnout blesk do režimu "redukce červených očí", ovšem když ho nemáme, nebo zapomeneme zapnout tak se nám může podařit vyfotit někoho, kdo bude mít červené oči jako upír. Četl jsem několik návodů na odstranění, ovšem nepřišly mi úplně přesné a správné. Mimoto se vám může někdy stát, že oči budou červenou vyloženě přepálené, jak na mém příkladu. Proto osobně používám Adobe Photoshop a nástrojem Destaturate nejdříve snížím barevné nasycení a poté ztmavuji oko tak, aby se dosáhlo realistického výsledku. První fígl spočívá v tom, že si vyberu takový průměr nástroje, který co nejpřesněji odpovídá průměru červené oblasti oka. Druhý fígl pak, že neprovedu desaturaci úplně, tedy ne úplné odbarvení a potom ztmavuji. Většinou tak dosáhnu tmavohnědých očí. Pokud víte, že fotografovaná osoba má oči šedé, můžete destaruraci provést úplně. Vnitřek oka tedy bude vlastně černobílý. Chcete li dosáhnout jiného barevného odstínu je dobré také oko úplně odbarvit a pak jemně vykolorovat. Požadovanou barvu natáhnu do Airbrushe, kterému nastavím mód "color" a opět přibližně stejně velkým průměrem nástroje jako je oko to stříknu barvou.

Obrázkový návod k odstranění červených očí


created by: MirekJ (c) 1999-2003