Olympus 5060 WZ

Poslední novinka firmy Olympus v oblasti digitálních fotoaparátů, uvedená na trh na přelomu roku 2003/2004, nese označení 5060 WZ a to samo napovídá, že půjde o další z pětimgeové řady. Přesné technické specifikace se můžete dočíst v tech. specifikaci Já bych se chtěl na této stránce zaměřit speciálně na jeho nevýhody a detaily, které se v běžných recenzích nedozvíte. Budu sem časem dopisovat další praktické poznatky.

Všem, kdož se mne ptají na radu jaký fotoaparát bych jim doporučil chci hned na začátku říci, že 5060tku jsem si nekoupil jako soukromá osoba, ale je to fotoaparát firemní, se kterým mám za úkol pracovat. Vybíral jsem ho pro firmu podle docela specifických požadavků mezi kterými hrála především podstatnou roli jeho velikost, také širokoúhlost, makro objektivu a cena nebyla prioritou. Tudíž to není model, který bych mohl doporučit běžnému soukromému fotografovi, kterému jde především o příznivý poměr cena/výkon, což je u Olympusu 5060 docela sporné.

Obrazová kvalita

Já osobně mám z 5060-tky takový trochu rozpačitý dojem, Jakoby Olympus nestíhal vývoj a a nabídnul nám jen bídně málo vylepšení. Největším důkazem je objektiv, který sice na první pohled zaujme nebývale velkým průměrem, ale nenechme se zmást, vypadá tak opravdu jenom opticky. Průměr skla čočky je 27 mm, což je mám dojem o malinko méně než u C3030. To ale není zas až tak důležité, daleko podstatnější informací jsou ale jeho parametry. 4X optický zoom v rozsahu 28 - a při světelnosti 2,8 - 4,5 a to jsou na současnou dobu hodnoty pouze průměrné a co se týče světelnosti, tak až podprůměrné. Vezmeme-li v úvahu, že Olympus 5050 měl světelnost objektivu 1,8-2,6, tak se mi tyto hodnoty opravdu nelíbí. Zajímavá je ale především nestandardní širokoúhlost objektivu. Za tu ale zaplatíte větším zkreslením obrazu - kácející se linie domů. Makro je od 20 ti cm, super Makro kolem 3 cm, a je zajímavé, že s tímto super makrem lze fotit i z větších vzdáleností, tedy i 30 cm a více.
Ukázkový obrázek je 1:1 výřez z fotografie klávesy PgDn na numerické klávesnici. Zvetšení, ostrost a míra detailů jsou opravu skvělé.

Jediné co opravdu potěší je výborná obrazová kvalita. Fotografie jsou opravdu ostré a kresba velmi pěkná. Jenomže ne všechny fotky vypadají tak hezky. Pořád přetrvává především problém barevné aberace, a není pravdou, že by u tohoto modelu byla zanedbatelná, pouze se projevuje jen za určitých okolností, za to však o to výrazněji. Několika pokusy jsem zjistil, že aberace se někdy projeví i tam, kde bych jí nikdy nečekal a to nejen u ostrých přechodů bílé a černé barvy. Objevila se i na přechodu bílé a šedé a dokonce i na některých šedých plochách, což je věc už na pováženou. Obrázek je 1:1 výřez z fotky. Zde je vidět abreace nechutných 7 pixelů. Na dalším obrázku je aberace mírně patrná i na šedé zdi, ze které nevystupují žádné ostré kontury. Označeno bílou šipkou. Naopak aberace u oblohy, tedy tam, kde bysme jí čekali nejvíce se projevuje jen minimálně, ovšem i tam se někdy objeví. Viz třetí obrázek.

Co se týče kontrastu, tak 5060tka jej zvládá o něco lépe a je zde například o třítisícovkové řady znatelný posun k lepšímu, nicméně zázraky se nedějí a nejnižší ISO, kterým fotoaparát disponuje je 80. Podrobné praktické testy jsem zatím neprováděl. Až budou, napíšu sem o tom.

Ovládání a fuknce

Ovládání a funkce jsou vylepšené, ale opět bych si představoval trochu více snahy. Aparát se zapíná zvláštním kroužkem pod otočným voličem a výstupek je volen tak, že vypnutí dá více práce než zapnutí. Když už, tak by to mělo být obráceně. Dále pod tento otočný volič přibylo ovládací kolečko, kterým volíme jednotlivé položky z módů jako ostření, blesk a podobně. V praxi to probíhá tak, že zmáčknu například tlačítko blesk a otáčením kolečkem volím jednotlivé položky módu blesk. Je tedy potřeba obou rukou a to mi trochu vadí. Je škoda, že není možné opakovaným stisknutím tlačítka volit tak, jak to bylo doposud.

Firmware poskytuje šikrokou škálu služeb a nastavení, přičemž velmi zajímavé jsou možnosti úpravy již pořízeného snímku. Bohužel zde je systém opět nedotažený. Pořídíme li snímek v surovém formátu RAW, tak ho lze upravovat mnoha způsoby - barevné módy sepia atd, zatímco jakýkoliv JPEG již má možnosti velmi omezené. Funguje pouze ořez a zmenšení rozlišení, přičemž zmenšování lze pouze na 640 x 480 a 320 x 240 což je trestuhodně málo! Já opravdu čekám na dobu, až si jako v každém softwaru budu moci zvolit rozlišení snímku a stupeň komprese podle pixelů a ne nějakými naprosto zcestně přednastavenými možnostmi.

Další zajímavou funkcí je možnost zobrazování přepálených a zcela černých míst obrazu a to v reálném čase na displeji. Po zapnutí se zobrazují červené nebo modré obdélníčky na problémových místech obrazu a to velmi pomáhá najít optimální zaměření objektivu pro vyvážený snímek. Docela obdivuji konstruktéry, že takovouto funkci umožnili, neboť to nádherně ukazuje slabiny fotoaparátu co se kontrastu týče a zároveň docela zásadní rozdíly, mezi tím, co ukazuje displej a jak vypadá pořízený snímek. Displej byl zde vlastně degradován na pouhý přibližný náhled a teprve při vlastním pořizování snímku se zapnou všechny korekční obvody a výsledek bývá mnohem lepší a s méně přepálenými místy, než jak ukazoval displej.

LCD display

V žádném případě nepotěší LCD display, který lze sice naklápět na všechny možné strany a otáčet, jenomže zoufale zde chybí onen průhledný kryt, který byl u 3 a 4 tis. řady, díky kterému byl obraz viditelný ze všech úhlů pohledu. Displej u 5060 jako kdyby vůbec nebyl TFT a stačí se podívat malinko šikmo a už velmi citelně zkresluje. Je to fatální především když odhadujete světlost snímku a tmavé tóny vám tam kolísají jenom tím, jak koulíte očima. Prostě velká škoda!

Rychlost

Velmi mne zajímala jak na tom bude 5060tka s rychlostí, protože Olympus se holedbá opravdu vynikajími výkony. Skutečnost je taková, že při namáčknutí spouště nebo při manual focusu se dle mých testů stejně pod 2/10 sekundy nedostanete, což je sice dobré, ale nic extra oslnivého. Bez namáčknutí nebo s autofocusem se dostáváme na hodnoty 0,6-1 sekunda, které pro rychlou reportážní fotografii jsou pořád ještě nepoužitelné. Rychlosti jsem testoval pomocí Digital Eyes Camera Timer, tudíž je berte spíše jako orientační. Tyto hodnoty ovšem dostane pouze pokud máte máte štěstí, nepoužíváte zoom a máte dost světla. Jakmile se dostanete do obtížnějších světelných podmínek, čemuž přispívá i menší světelnost objektivu při velkém tele režimu, tak se vám také stane, že si po stisknutí spouště počkáte někdy i neuvěřitelně absurdních 5-7 sekund, než se 5060tce podaří zaostřit, nastavit elektroniku a milostivě vám pořídit snímek. Ne, opravdu jsem neměl zapnutou samospoušť a tyto hodnoty jsou zcela reálné a opakovaně vyzkoušené! Stejně tak nečekejte rychlost při marko nebo především u super makro režimu, kdy zaostření trvá řádově několik sekund. Jediné co je opravdu příjemně rychlé je start fotoaparátu po zapnutí, odhaduji na 2-3 sekundy.

Napájení

Další nevýhodou je fakt, že Olympus upustil od tužkových baterií a 5060-tka je napájena speciálním LiOn akumulátorem. Naštěstí je dodáván jakou součást balení a jeho nabíjení neprobíhá přímo ve fotoaparátu, ale nabíječkou, která je taktéž součástí dodávky a není nutné ji dokupovat, jak tomu bylo u předchozích modelů. Obával jsem se, že pro častou práci vám ale nezbyde než investovat několik tisíc korun do náhradního akumulátoru, abyste měli čím napájet fotoaparát, zatímco se akumulátor nabíjí a mohli jste fotit, jenomže praxe prokázala, že to je naopak a Olympus vám naopak ušetřil náklady za nákup více sad baterií. Akumulátor je totiž typu LiON (není tedy nutné čekat až bude vybitý a lze jej nabíjet kdykoli) a především vydrží neuvěřitelně dlouho. Na jedno nabití bez problémů zaplníte celou 256 MB kartu, tedy více jak 300 fotografií se zapnutým displejem.

Shrnutí

Olympus 5060 není žádný zázrak. Širokoúhlý objektiv se 4x zoomem a světelností do 4,5 sice dobře kreslí, ale jinak zrovna nevyniká. Rychlost přístroje rozhodně není tak závratná jak praví reklamy. Při problematických světlených podmínkách a větším zoomu se dostáváme do naprosto neskutečných hodnot zpoždění spouště až několika sekund. Má docela specifické problémy s barevnou aberací. Napájen je speciálním LiOn akumulátorem a už nelze použít tužkové baterie (akumulátory). Displej nemá optické sklo, takže výrazně zkresluje už při malém pohledu z jiného úhlu. Jinak je to přístroj odpovídající své poloprofesionální třídě, disponující širokou škálou funkcí včetně plných manuálních nastavení.


created by: MirekJ (c) 1999-2004, Posledni aktualizace: Leden 2004