DIGITÁLNÍ FOTOAPARÁTY - Čím fotím

OLYMPUS 3030 Z Od podzimu roku 2000 jsem začal s tímto přístrojem digitálně fotografovat. Dříve jsem fotografoval jen minimálně a digitáleně vůbec ne. S 3030tkou jsem intentizvně několik let pracoval a od ní také vychází nejvíce mých zkušeností s digitální fotografií.
C 3030 Z - moje poznatky, zkušenosti

OLYMPUS 5060 WZ Od roku 2004 mám k dispozici tento nový a lepší fotoaparát, se kterým doufám budu zase několik let pracovat.
C 5060 WZ - moje poznatky, zkušenosti, recenze


Můj nazor na digitálaní fotografování (rok 2003)

Někteří z vás si možná vzpomenou na dobu, kdy začínaly digitální hodinky. Každý je chtěl a byly velmi drahé. Dnes je situace opačná. Digitální hodinky má každý a nopak velmi ceněné jsou hodinky analogové, tedy takový ten orloj ;)

Totéž bude jednou s digiální fotografií. Do takových 5ti let totálně převálcuje fotografii analogovou a všichni budou fotit na digitály, které budou laciné jako jsou nyní foťáky analogové. Analogové foťáky a celý mokrý proces výroby fotografie zůastnme jen drahou věcí pro profesionály, odborníky a fajnšmekry. Největší bariérou, která brání masovému rozvoji digitální fotografie je v současné době vysoká cena takovýchto fotografií vyráběných minilaby a zároveň pořád ještě malá rošířenost a používanost počítačů mezi obyčejnými lidmi. Jakmile začnou digitální minilaby poskytovat ceny za digitální fotografii srovantelné s fotografií analogovou a případně poskytovat služny přeháváaní fotografíií na CD je vyhráno. Obyčejný člověk totiž chce mít fotografii na papíře a nechce se trápit s počítačem. To je prostě fakt a jen tak se to nezmění. BOHUŽEL. :(

Já osobně tento problém nemám, neboť fotografie uložená na CD-ROM je pro mne takto v optimálním finálním stavu a stohy papírových fotek by mne jen obtežovaly.

Co očekávám od budoucnosti digitální fotografie (rok 2003)

 • Nejméně desetinásobné snížení cen foťáků i pamětí.
 • Stoporcentní vyřešení kontrastu a aberace
 • Výměnné objektivy

  Aktuálně, Leden 2004:
  Ceny digitálních fotoaparátů klesjí, ale jen velmi poalmu a zdá se, že doba, kdy vytlačí analogy je stále ještě daleká. Nicméně pomalu ale jistě se digitál stává běžnou spotřební elektronikou a zatímco v roce 2000 jsem byl v okruhu svých přátel široko daleko jediný, kdož takovouto vymoženost měl, dnes již mnozí z nich digi foťák vlastní.

  Jako houby po dešti se rozmáhají digitální minilaby a výroba papírových fotek z digitálních médií se stává zcela běžnou. Ceny se pohybují kolem 5 Kč za 1 fotografii bez úprav. V souvislosti s tímto se objevil jeden problém a tím je fakt, že fotografický formát 9 x 13 cm není 4:3, tedy ve formátu v jakém je fotka digitálem pořízena. Moderní fotoaparátu už zvládají i tento formát a poté není nutné dělat žádné úpravy před zpracováním minilabem.

  Výměnné objektivy již nejsou vzácností, ale setkáváme se s nimi u profesionálních digitálů v cenách 40 tisíc a výše.


  A na závěr jedna srandička, aneb pořádný telefon s foťákem! :)))  Zpět na hlavní stránku