CHYBNÉ A NEZVLÁDNUTÉ FOTOGRAFIE

Možná si těď říkáte proč tu chci vystavovat zkažené fotky, když jsou jich všudě urcitě mraky. Ne, opravu k tomu mám velice dobrý důvod. Budu zde přinášet fotografie které jsou samozřejmě něčím zajímavé a to buď nedokonalostí digitální technologie a nebo také člověka, aby bylo jasné čeho se mají fotografové vyvarovat.


 • Přepálená místa
  Tzv. přepálení je velikou nevýhodou a zatim ne zcela zvládnutou oblastí digitální fotografie. Jde o to, že digitály mají velkou citlivost, která se projevuje vysokým kontrastem světlých a tmavých míst. Pokud se na fotografované scéně objeví plochy osvícené a plochy ve stínu, tak CCD snímač není natolik dokonalý a nemá takovou škálu odstínů barev a jejich světlostí aby dokázal zachytit všechno, takže ve výsledku nedokáží věrně reprodukovat všechny barvy na velmi světlých a velmi tmavých místech současně.

  Typickým příkladem je následující obrázek potoka. Bylo odpoledne a šikmé ostré slunce prosvěcovalo louku a potůček u hradu Okoř. Spolu se stínu byla celá scéna nádherně romaticky vykreslená. Nasvícená místa byla jemně do světle zlatova... no prostě to vypadalo nádherně. Po vyfocení Digitálem Olympus C3030 to dopadlo jak vidíte.
  Místa, na která přímo dopadaly sluneční paprsky se přepálila, protože fotoaparát je už nedokázal prokreslit. Naopak některé partie břehu jsou už až moc tmavé. Celé to vypadá jako by trávu a keře někdo doslova poprášil moukou nebo vápnem.

  Po několika letech, na podzim roku 2004 jsem se vrátil na stejné místo s digitálem Olympus 5060. Nenašel jsem úplně přesně stejné místo, ale osvětlení bylo podobné. Stáhnul jsem clonu na -0,3 EV, foceno na ISO 80 a výsledek vidíte vlevo. Je vidět jasně znatelný posun v kvalitě kontrastu a fotka obsahuje jen minimum přepálených míst. Není to samozřejmě žádný důkaz, že 5060tka zvládá kontrast lépe - na to by bylo nutné vyfotit to samé naráz oběma fotoaparáty, nicméně s fímto foťákem se dá udělat relativně kvalitní fotka, ale nutno si trochu pohrát a například snižovat jas, jako v tomto případě.

  Na ilustraci opačného extrému nezvládnutí nám posouží následující obrázek. Fotoaparát Olympus 5060 se zde soustředil na extrémně přesvícený kostel a zbytek je příliš tmavý. I když aboslutně černých pixelů je kolem jednoho procenta, pořád jsou stromy a okolí kostela neúnosně ztmavené. Ve skutečnosti scéna vypadala celá nádherně prosluněná a stomy svěže zelené.


 • Přepálení oblohy

  Na tomto obrázku je vidět další z možností jak umí digitální fotoparát zničit fotografii. Jelikož pole bylo celé ve stínu, tak automatika správně nastavila clonu a čas aby z něj bylo alespoň něco vidět. I tak je ale pole tmavé. Naopak obloha jde místy do absolutní bílé. Kdybych manuálně nastavil expozici tak, aby obloha byla prokreslená, bylo by pole téměř černé.

  A ještě tu mám jako zajímavost tento obrázek v originální kvalitě včetně EXIF hlavičky. Povšiměte si zajímavého úkazu jak najedou zmizely dráty elektrického vedení v pravo nahoře nad sloupem těsně u střechy domu. Pravděpodobně zde nastal nějaký práh kritické světlosti za kterým už fotoaparát nebyl schopen rozlišovat vůbec nic a přepálil s oblohou i dráty. Je to příklad toho, kdy je digitál schopen vyfotit něco zcela nerealisticky a že to ještě navíc vypadá skoro až směšně.


 • Nafialovělé kontury - barevná aberace

  U některých snímků, na kterých je zejména přepálená obloha, která velmi silně kotrastuje například s tmavými větvemi stromů je mnohy i dost výrazně vidět nezvládnutí barevných přechodů. Zvětšený detail ukazuje střední část stromu nad chalupou a typické fialové hrany. Pokud prozkoumáte originál fotografie, který se zobrazí po kliknutí, uvidíte i velmi tlustou fialovou hranu na kousku stromu úplně vlevo. V některých případech jsou tyto nedokonalosti vidět i když se takovéto fotografie vytisknou a na malý formát.

  Na tomto obrázku vidíte barevnou aberaci, která nastala i u šedé plochy extrémním přesvícením pozadí. Je to 1:1 výřez z fotky a je to jediný důkaz co mám, že aberací trpí i Olympus C 4040. Další ukázkové fotky tohoto jevu najdete na mojí stránce o fotoaparátu Olympus 5060.


 • Elektromagentické rušení

  Tento obrázek není můj, ale byl stažen ze serveru www.digineff.cz kam ho poslal četnář jako dotaz. Moje vysvětlení je, že jde o elektromagentické rušení fotoaparátu silným magentickým polem od vyslílače. Možná se mýlím, ale je to více než pravděpodobné.  Zpět na hlavní stránku

 • created by: MirekJ (c) 1999-2002, Posledni aktualizace této stránky: 11.12.2002